Kategorie

Hlavní stránka

Kontakty

Kancelář Infoservisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Informace
Řešení reklamace v zahraničním obchodu
20.11.2002, 16:42:00
Mail Poslat článek
Opinion Přidat názor
Print Tisk článku
Rate Ohodnotit článek
Rójová Zdeňka - ZR
7.4 Zkušeností a postřehy
Hodnocení článku: 2,6
Počet zhlédnutí ( 12542 )

Co je překážkou při řešení reklamace - hranice mezi sousedními státy nebo "kompetence" úředníků ?
Příklad z praxe....
Jen málokdo, a to i zkušený obchodník znalý zahraničního obchodu, si dokáže v praxi představit, na jaké překážky narazí, když zboží, které dovezl, není upotřebitelné na daném trhu a je nutné je vrátit zpět do země určení.
Nevěříte ?
Praktická zkušenost hovoří za vše:
- trasa mezi příjemcem zboží a jeho výrobcem je dlouhá asi 400 km. Mezi ní je česko-polská hranice.
- pokud chcete naložit vadné zboží a vrátit zpět dobré, ujedete tuto trasu tam i zpět za "pouhých" 8 dnů
- běžně za její absolvování zaplatíte 18 000 Kč, u řešení reklamace 38 000 Kč. Který dopravce by byl ochoten za
18 000 Kč postrádat TIR na více než týden ?
- proč to tak dlouho trvá ? Celní úřad pracující do 15.30 hod., 1/2 hodiny před koncem pracovní doby již nepřijímá nové zakázky . Přijedete-li tedy v 15.01 hod., čekáte do druhého dne. Nemůžete si vybrat celnici s delší pracovní dobou, vadné zboží musíte odbavit na téže celnici, kde byl realizován jeho dovoz. Odbavíte tedy zboží druhý den v 7.00 hod. ráno,vyčkáte frontu na hraničním přechodu a ouha!
Už nestihnete provozní dobu celnice v Polsku, opět čekáte do rána.
- po 3 dnech cestování Vás čeká další překvapení. Ani spedice ani celnice nezná pravidla , předpisy a podmínky, které platí pro prostou výměnu zboží při vrácení zboží vadného v plném rozsahu zpět výrobci.A to i přesto, že jste tuto situaci očekávali, a proto jste si dali tu práci s tím, že odborníci, kteří postup znají, písemně zpracovali instrukci pro polskou spedici, vše přeložili do polštiny ,aby na překážku nebyla jazyková bariéra a ještě telefonicky ověřili, zda je spedice i celní úřad s obsahem dokumentu srozuměn a na řešení připraven. I když to vůbec není vaše starost, snažili jste se tak pomoci svému dodavateli, který s celním řízením nemá moc velké zkušenosti.
- když se dozvíte, že vše je v naprostém pořádku a připraveno, máte pocit spokojenosti z dobře vykonané práce. Ten však trvá jen do té doby, než zjistíte, že k žádnému odbavení zboží nedošlo, řidiče vaší dodávky poslali na procházku, speditér objel vlastním autem půl vojvodství, aby zajistil originály dílu 3/8 JCD, o kterých vám den předem tvrdil, že je má již připraveny na stole. I tato jeho snaha je však k ničemu.Proč?
- svůj trumf vytahuje celní úřad, dokonce sám jeho náčelník! Pro vás, reklamované zboží s krátkou záruční lhůtou, jeho výrobce , řidiče i speditéra je to spíše Černý Petr.
Zboží totiž nebude celně odbaveno. Jedná se o potravinářský produkt, jehož dovoz stát reguluje, neboť chce chránit vlastní produkci a tudíž si musíte zajistit do 14 dnů potřebné povolení od státní instituce, která dovoz choulostivého zboží monitoruje. Pokud to nestihnete / což je více než pravděpodobné, neboť administrativní postup je velice náročný a zdlouhavý/, propadne zboží státu. Na tuto skutečnost dostanete dokonce písemné potvrzení.
- jelikož nad choulostivým zbožím musí ochrannou ruku držet stát, máte vadnou dodávku uložit do doby získání potvrzení do celního skladu. S tím je spojena platba za vyložení zboží, jeho skladování a další naložení.
- že jste žádné konkureční zboží nedovezl a tudíž ani neohrozil polské výrobce neboť jste do PL vrátil zpět nevhodné zboží polské, aby jste zboží v dobré kvalitě obratem vyvezl a pomáháte tak vlastně polským výrobcům na jejich produkty realizovat odbyt v zahraničí, nikoho nezajímá.
- že se povolení typu licence, kontingenty atd. nevztahují na prostou výměnu vadného zboží, také nikoho nezajímá. Úředníci trvají na svém.
- a tak hledáte někoho, kdo by byl schopen situaci řešit. Radíte se s celníky z jiného místa. Dozvíte se, že výše popsaný postup není adekvátním řešením situace a požadavky jsou nemístné. Máte pro tuto situaci ale mít pochopení, reklamce zboží přece neřeší celní úřady každý den a tudíž nemají správný postup zažitý.Pokud tedy trvají na svém - obraťte se na nadřízený orgán, ten by měl vědět, jak správně postupovat a vašim tvrdohlavcům nařídit změnu přístupu.
- výsledek ? Nechcete to vzdát, a tak požádáte nadřízený orgán o řešení. Vadné zboží čeká na svůj osud.Výrobce za něj musel zajistit celní dluh, který by při správném postupu celních orgánů vůbec neplatil. Vadné zboží se nehodilo pro daný účel použití v ČR, ale hodilo se pro běžné účely jeho použití v PL a mělo být obratem prodáno. Otázkou je,zda do doby rozhodnutí nadřízeného orgánu neuplyne jeho záruční lhůta.
- po 2 denní peripetii na celnici v PL vám aspoň naloží vaše dobré zboží. Bohužel i na zpáteční cestě vás čeká stejná provozní doba a opět musíte jet povinně přes celnici, která řeší Vaší reklamaci. A tak v pátek odpoledne už máte smůlu. Jedete do své domovské stanice, zboží i řidič přes víkend odpočívají a v pondělí ráno jedou zpět stovku kilometrů na celnici, která v pátek už měla zavřeno.
A pak - hurá k tomu, kdo má odstavenou výrobu a čeká na náhradní zboží .....

Na celém příběhu je smutná jedna věc - není to pohádka z Kocourkova, je to realita všedního dne z dvou zemí, připravujících se na vstup do Evropské unie.
Na změnu pravidla, kdy za nekompetenci úředníka platí daňový poplatník, si asi ještě chvíli počkáme.

Škoda, polský výrobce mohl realizovat odbyt produktu do zahraničí a český stát mohl utržit clo a daň za zboží, kterého je u nás nedostatek a je po něm poptávka.

Poučení?
Pokud vás něco podobného čeká - a nepřejeme Vám to, poradíme vám, jaké kroky učinit proto, aby výsledek nebyl podobný, jako v popsaném případě.
Není to vůbec jednoduché.
PDF
Export do PDF
Print
Tisk článku
Mail
Poslat článek
Opinion
Přidat názor
1 2 3 4 5
Počet hlasů: 6145, aktualní průměr: 2,6
Komentáře:
Počet názorů 0 Přidat názor
Reakce čtenářů

Související články:

Stojí za přečtení

Průzkum polského trhu

Zkraťte čas potřebný k zavedení Vašeho výrobku či služby na polský trh a snižte náklady s tím spojené.
Průzkum polského trhu..


Vyhledání obchodního partnera v Polsku

Největší zájem naši klienti projevili o pomoc při vyhledání zahraničního obchodního partnera.
Pokud je tato problematika aktuální i v případě Vaší společnosti, zde uvádíme potřebné informace.


Řešení pohledávek v Polsku

Máte pohledávky v Polsku a nevíte, jak je od neplatičů vymoci!?
Pomůžeme Vám!
Pohledávky v Polsku..


Reklama

Napište nám
Od

Popis

Text

Viz také:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz