Kategorie

Hlavní stránka

Kontakty

Kancelář Infoservisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Informace
Ohrožují polské potraviny zdraví českých spotřebitelů ?
04.03.2013, 14:05:00
Mail Poslat článek
Opinion Přidat názor
Print Tisk článku
Rate Ohodnotit článek
Rójová Zdeňka - ZR
7.4 Zkušeností a postřehy
Hodnocení článku: 3
Počet zhlédnutí ( 9914 )

Jsou potraviny dovážené z Polska k nám jiné kvality než ty běžně prodávané na polském trhu ? Je záměrně zatajován původ zboží na obalu ? Platí, že co je levné je ošizené ?
Nemáme dostatek hodnověrných údajů,abychom mohli objektivně odpovědět na tyto otázky.

Máme však s prodejem potravin 22 leté zkušenosti, o které jsme připraveni se s Vámi podělit.

Dovážíme z Polska potraviny a prodáváme je :

- českým výrobcům potravin jako surovinu pro výrobu jejich produktů

- velkoobchodům budˇ pod značkou polského výrobce nebo pod jejich vlastních značkou

- sítím obchodních řetězců zpravidla pod privátní značkou

Sortiment je velmi různorodý , například : čokoláda, koření, obilné polštářky,kukuřičné a pšeničné lupínky, ovesné vločky, čokoládové kuličky a mušličky, medové kroužky, želatinové bonbóny, nealkoholické nápoje zejména ovocné džusy, energetické nápoje, čaje apod.

Za celou dobu jsme se nesetkali s tím, že by analýzy výrobků prokazovaly nějakou kvalitativní vadu .

Samozřejmě, že občas řešíme s dodavateli reklamace,to bychom jinak nesdělovali příběh ze života, ale naprostá většina z nich souvisí s logistikou , kdy během přepravy dochází k poškození přepravních obalů .Jedná se ovšem o problémy, se kterými se nesetkává spotřebitel, protože jsou vždy řešeny v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů. Pokud v tomto případě dojde i k mechanickému poškození samotného výrobku, je zboží buď vráceno výrobci nebo spáleno ve spalovně.

V současné době dochází na různých úrovních k velmi emotivní výměně názorů na téma kvality polských potravin, během niž jsou používány i následující argumenty.

Polácí nám dodávaji jinou kvalitu potravin, než prodávají na svém trhu

Nemáme takovou zkušenost. Pokud dodáváme zboží pod značkou odběratele, je to stejná kvalita, jako značka výrobce, jen v jiném obalu. Výrobcům se ekonomicky nevyplácí nakupovat jiné suroviny, přestavovat linku na jiné receptury apod.

Poláci záměrně neuvádějí původ výrobků na obal

Opak je pravdou, pokud tomu tak je, je to na základě požadavku odběratele a je to bohužel plně v souladu s legislativou EU. Naprostá většina výrobků, které jako obchodní zástupci výrobce dodáváme na trh, má na obalu nejen uvedeno, že zboží bylo vyrobeno v Polsku,ale také název a adresu výrobce. Pokud tomu tak není, je to vždy jen proto, že si to výslovně nepřeje odběratel a ten má na to dle platné legislativy právo.

Polské potraviny na českém trhu jsou nekvalitní, protože odběratelé tlačí na jejich nízkou cenu

Ano, je pravdou, že existuje tlak na cenu výrobků. To ovšem neznamená, že je možné dodat jakoukoliv kvalitu, jen když výrobek bude levný .Naopak - ten tlak je oboustranný a znamená dodat za nízkou cenu dobrou kvalitu. V současné době u velké části odběratelů není možné se vůbec účastnit výběrového řízení na dodavatele, pokud výrobce nemá kromě certifikátů ISO a HACCP také certifikát IFS nebo BRC / normy pro zajištění bezpečnosti a jakosti potravinářských provozů a pro zabezpečení výroby zdravotně nezávadných potravin. Podnik, který má takto certifikovanou výrobu, zaručuje produkci potravinářských výrobků ve standardizované kvalitě./. Naši polští dodavatelé tyto certifikáty mají. Nemluvě o tom, že u privátních značek jsou během prodeje výrobků odebírány jejich vzorky a předávány k analýze akreditovaným laboratořím za účelem ověření jejich kvality.

Nemůžeme zdaleka tvrdit,že polská potravina na českém trhu = nezávadná potravina. Nepřezkoumali jsme kvalitu všech polských potravin na českém trhu. Můžeme ale tvrdit, že naše vlastní praxe nepotvrzuje oprávněnost současné hysterie na téma kvality polských potravin prezentované v médiích.

Koneckonců, k tomuto tvrzení nás opravňují také /zcela jistě objektivní/ údaje na portálu potraviny na pranýři.

Ke dni 15.2. obsahoval tento portál aktuální informace o 447 závadných potravinách. Z toho 27 záznamů, tj.6% je o potravinách vyrobených v Polsku : http://www.potravinynapranyri.cz/Search.aspx?ext=y&sorigincountry=172&lang=cs&archive=actual&listtype=tiles

Z veřejně dostupných údajů vyplývá, že dovoz polských potravin do ČR v roce 2012 činil 21,8 mld Kč, což je 16 % z celkového dovozu potravin do České republiky , který v roce 2012 činil 136,3 mld. Kč. A 7,2 % z celkového prodeje potravin v ČR/ podíl potravin z dovozu na trhu je 45 %/. Pokud tedy podíl PL potravin na Cz trhu je kolem 7 % a polských potravin na pranýři je 6%, z čeho tedy vyplývá konstatování orgánů státní správy, že polské potraviny ve větší míře než ostatní dovozové vykazují kvalitativní vady ?

Nejde náhodou o snahu ovlivnit spotřebitele natolik,aby došlo ke snížení dovozu potravin z této země ? Přispějte nám do infoservisu vlastními názory, rádi se podělíme o Vaše zkušenosti s polskými potravinami ,atˇuž jsou jakékoliv.

Jeden poznatek z praxe : tureckých "potravin na pranýři" bylo k 15.2. dvacet. Z toho naprostá většina závad se týkala škůdců v suchých plodech. Nemáme k dispozici údaj, v jakém finančním objemu se k nám dováží potraviny z Turecka, ale zcela jistě nejde o necelých 22 miliard jako z Polska. V televizi mi minulý týden ve zprávách hlásili další senzaci - v mandlích z Polska byly housenky. O tureckých ani slovo.

Jde opravdu o objektivní stav na trhu ?

Jaký na to máte názor ?

A ještě jedna zmínka - pokud jsou v reportážích o polských potravinách ukazovány polské potravinářské závody, vždy se jedná o budovy, na niž je hodně vidět zub času.

Výrobní podniky v Polsku, se kterými spolupracujeme, vypadají například takto :

Sokpol Sp. z o.o. Myszków :


Krynica Vitamin S.A. Warszawa:PDF
Export do PDF
Print
Tisk článku
Mail
Poslat článek
Opinion
Přidat názor
1 2 3 4 5
Počet hlasů: 6537, aktualní průměr: 3
Komentáře:
Komentáře jsou povoleny pouze pro registrované uživatele.
Počet názorů 0
Reakce čtenářů

Související články:

Stojí za přečtení

Průzkum polského trhu

Zkraťte čas potřebný k zavedení Vašeho výrobku či služby na polský trh a snižte náklady s tím spojené.
Průzkum polského trhu..


Vyhledání obchodního partnera v Polsku

Největší zájem naši klienti projevili o pomoc při vyhledání zahraničního obchodního partnera.
Pokud je tato problematika aktuální i v případě Vaší společnosti, zde uvádíme potřebné informace.


Řešení pohledávek v Polsku

Máte pohledávky v Polsku a nevíte, jak je od neplatičů vymoci!?
Pomůžeme Vám!
Pohledávky v Polsku..


Reklama

Napište nám
Od

Popis

Text

Viz také:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz