Kategorie

Hlavní stránka

Kontakty

Kancelář Infoservisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Informace
Podnikáte v Polsku na vlastní účet a zavádíte na polský trh zboží v obalech ?
15.07.2013, 17:06:00
Mail Poslat článek
Opinion Přidat názor
Print Tisk článku
Rate Ohodnotit článek
Rójová Zdeňka - ZR
4.4 Právní pomoc
Hodnocení článku: 2,3
Počet zhlédnutí ( 15812 )

Máte vyřešenu povinnou recyklaci obalů ,pokud výrobky Vámi uváděné na trh jsou zabaleny v obalech z umělých hmot, hliníku, oceli včetně ocelového plechu, papíru a lepenky, hospodářského skla mimo ampulek a dřeva?
Na základě zákona ze dne 11.5.2001 o povinnostech podnikatelů v oblasti odpadového hospodářství a tzv. "opłacie produktowej " má každý podnikatel, uvádějící na trh produkt v obalech, povinnost řešit recyklaci části těchto obalů a v případě nezajištění recyklace, zaplatit zákonem stanovený poplatek místně příslušnému vojvodskému úřadu.

Povinnost se týká všech firem, které :

- uvádějí na trh výrobky v obalech . Jedná se o přepravní, skupinové a jednotkové obaly z umělých hmot, hliníku, oceli včetně ocelového plechu, papíru a lepenky, hospodářského skla mimo ampulek a dřeva.

- balí výrobky vyrobené jiným výrobcem a uvádějí je na trh

- provozují maloobchodní prodejny o ploše větší jak 500m2 a prodávají výrobky tam zabalené

- provozují maloobchodní prodejnu nebo prodejny o celkové ploše větší jak 5000 m2 bez ohledu na velikost prodejní plochy jednotlivé provozovny a prodávají výrobky v těchto provozovnách zabalené

- uvádějící na tuzemský trh formou importu nebo pořízení v EU výrobky, jejich součástí jsou produkty uvedené v příloze č. 3 zákona /np. oleje, pneumatiky apod./

Povinnost se týká také podnikatelů, kteří nevyrábějí výrobky v obalech,ale zadali si výrobu produktu ,který je označen jejich značkou /obchodní značkou nebo názvem společnosti, či jménem a příjmením nebo obchodním názvem fyzické osoby/.

Povinnost se netýká podnikatelů, kteří zrealizují dovoz zboží z 3. zemí či pořízení zboží v EU za účelem jeho dalšího vývozu do 3 .zemí či prodeje do EU.

Mezi činnosti, které spadají pod pojem "zavedení výrobků na trh" patří jejich import z 3.zemí nebo pořízení v zemi EU, případně kombinace obojího a uplatnění zboží na tuzemském trhu. Atˇ už pro vlastní potřeby nebo prodejem zboží konečnému příjemci v Polsku.

Podnikatel může svoji povinnost ze zákona splnit následujícími formami :

- zajištěním recyklace odpadů svépomocí

- uzavřením smlouvy s profesionální společností = "organizacja odzysku" , jedná se o nejpraktičtější a nejlevnější variantu

- odvedením poplatku = "opłata produktowa" místně příslušnému vojvodskému úřadu. Tuto variantu je nutné zvolit, pokud podnikatel nevyužil některou z výše uvedených. Jedná se o nejdražší variantu.

Povinnost recyklace odpadů je stanovena na období :

- 2001 -2008 ve výši 50% obalů uvedených na trh

- 2008-2014 ve výši 60% obalů uvedených na trh.

Ve formě vyhlášky je na daný kalendářní rok stanovena výše poplatků za 1 kg obalu uvedeného na trh dle jednotlivých druhů obalových materiálů.

Pokud podnikatel nezajistí recyklaci obalů svépomocí nebo smluvně a musí zaplatit poplatek vojvodskému úřadu, musí ho vždy ke konci kalendářního roku vykázat a k 31.3. následujícího roku zaplatit na k tomu zřízený účet.

Každý podnikatel, kterého se povinnost řešit recyklaci obalů týká, musí před prvním zavedením obalů na trh registrovat svoji firmu na místně příslušném vojvodském úřadu.

Pokud podnikatel svoji povinnost nesplní nebo vykáže nižší povinnost než je skutečná , bude mu poplatek dodatečně vyměřen . Pokud úřední výměr neuhradí, může mu být vystaven dodatečný výměr ve výši 50 % předchozího. Oba se splatností 14 dnů. Zároveň je nutné počítat s úroky z prodlení a dalšími případnými sankcemi.Chcete-li na toto téma vědět více, kontaktuje nás.
PDF
Export do PDF
Print
Tisk článku
Mail
Poslat článek
Opinion
Přidat názor
1 2 3 4 5
Počet hlasů: 8639, aktualní průměr: 2,3
Komentáře:
Komentáře jsou povoleny pouze pro registrované uživatele.
Počet názorů 0
Reakce čtenářů

Související články:

Stojí za přečtení

Průzkum polského trhu

Zkraťte čas potřebný k zavedení Vašeho výrobku či služby na polský trh a snižte náklady s tím spojené.
Průzkum polského trhu..


Vyhledání obchodního partnera v Polsku

Největší zájem naši klienti projevili o pomoc při vyhledání zahraničního obchodního partnera.
Pokud je tato problematika aktuální i v případě Vaší společnosti, zde uvádíme potřebné informace.


Řešení pohledávek v Polsku

Máte pohledávky v Polsku a nevíte, jak je od neplatičů vymoci!?
Pomůžeme Vám!
Pohledávky v Polsku..


Reklama

Napište nám
Od

Popis

Text

Viz také:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz