Vytištěno z Infoservisu opolsku.info

Nadpis článku: Základní kapitál - pozor na něj !
Autor: Hlawiczka Tadeáš - TH
Hodnocení: Hodnocení článku: 2.1
Datum vložení:26.03.2013, 16:01:00
Z naší praxe

Úvod:Český podnikatelský subjekt, který vstoupí na polský trh ve formě kapitálově spřízněné společnosti, pomáhá svému „příbuznému" v prvopočátcích třeba tak, že prodlužuje dobu splatností vlastních faktur či dokonce netrvá na jejich uhrazení.


Text:V praxi jsme se už mnohonásobně setkali se situaci, kdy český podnikatelský subjekt, který vstoupí na polský trh ve formě kapitálově spřízněné společnosti, pomáhá svému „příbuznému" v prvopočátcích třeba tak, že prodlužuje dobu splatností vlastních faktur či dokonce netrvá na jejich uhrazení. O tom, že tento postup není správným řešením a že může způsobit podstatné problémy (vytáhne-li kontrola Černého Petra právě Vám), o tom píšeme v jiném článku. Nyní bych však chtěl upozornit na skutečnost, která se v souvislosti s takovým postupem často vyskytuje, ale je ignorována, zpravidla z důvodu neznalosti. V praxi jsme se bohužel nesetkali ani s tím, že by na předmětnou skutečnost upozorňovaly účetní. Problém pramení z již zmiňovaného postupu „dotování" a charakteristicky pro české „dceřinky", co nejnižšího základního kapitálu. Tato kombinace způsobuje velmi rychle situaci, kdy se kapitálová společnost dostává do stavu záporného vlastního kapitálu, což dle zákona znamená povinnost ohlášení insolvence, a to i v situaci, kdy společnost plní průběžně všechny závazky (čl.11, bod 2. „ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze)". Považuji za důležité, na tento fakt upozornit, protože při porušení ustanovení tohoto zákona hrozí jednatelům příslušné společnosti značné problémy. Je však jasné, že i zde platí „není-li žalobce – není soudce" a uvedený stav lze mnoha způsoby, poměrně nenáročně řešit. Doporučuji proto všem, kteří se v podobné situaci nacházejí či nacházet mohou, aby tuto skutečnost nepodceňovali.

Autor: Hlawiczka Tadeáš - TH
Kotakt: DISPEČINK OPOLSKU.INFO
Email: dispecink@cespol.cz
Web: www.opolsku.info resp. www.polsko.biz
Tel: +420-596623066
Fax: +420-596623067
GSM: +420-602769179
Adresa: 28.října 270, 709 00 Ostrava
 Copyright (c) 2000-2002 opolsku.info
 CESPOL GROUP  si vyhrazuje veškerá práva k obsahu těchto stránek.
 Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů opolsku.info  je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany provozovatele.