Vytištěno z Infoservisu opolsku.info

Nadpis článku: Se zápisem Sp. z o.o. do KRS nemáme vyhráno...
Autor: Hlawiczka Tadeáš - TH
Hodnocení: Hodnocení článku: 2.3
Datum vložení:28.01.2014, 17:31:00
4.1 Možností podnikání

Úvod:O problémech a překážkách spojených se zakládáním s.r.o. v Polsku jsem už napsal mnoho článků. V jednom z posledních jsem dokonce chválil posun v zakládání v rámci tzv. „procedury S24", tedy elektronicky a bez notáře. Nyní nechci rozebírat, která cesta je lepší či jistější a pro klienta levnější a rychlejší. Moje pozornost a doufám, že i Vaše, bude věnována nové překážce.


Text:Napsat něco k tomuto problému mě vyprovokoval pohled na martýrium jednoho českého nešťastníka, který si pravděpodobně vypije kalich hořkostí až do dna. V květnu roku 2013 notářským aktem založil společnost, na konci února 2014 nemůže standardně podnikat – odmítli mu přidělit NIP „numer identyfikacji podatkowej", tedy prakticky jej odmítli zaregistrovat k platbě daní. Příčina? Dle názoru finančního úřadu nemá společnost sídlo či nevyhovuje zákonným normám. Zárodkem velkého problému je několik „maličkostí" – slov a formulaci ve smlouvě o nájmu „sídla" společnosti. Abych to zkrátil, náš nešťastník se zachoval bohužel, jako většina českých subjektů začínajících na polském trhu. Neptal se CO, ale jen ZA KOLIK? Zakotvil proto v přístavu pro 5 lodí, pod pořadovým číslem lodě 555. To se nelíbilo příslušným orgánům daňové správy. Nepřidělení „NIP" sáhodlouze zdůvodnily a bohužel zcela oprávněně NIP nepřidělily. To, že na sedmi stranách zdůvodnění bylo pět stran mimo realitu (mělo by to své opodstatnění, ale před 20 léty), to je fakt, ale nic neměnící na tom, že tam byly také uvedeny skutečnosti, které je k danému rozhodnutí opravňovaly. Nastíním tedy, o co jde, tak abyste se nedopustili stejné chyby, která by mohla sehrát velmi negativní úlohu i při změně sídla . Není prostor na rozebírání formulací a uvádění opory v zákoně, jen vyjmenuji, čemu bychom se měli vyhnou, a co by v takové smlouvě naopak mělo být:

Vyhněme se slovu „virtuální" – úředník si chce šáhnout, jinak si to vykládá jako neexistující!

Do smlouvy či dodatku uvést, kde je uložena dokumentace společnosti (může být v sídle, nebo v sídle smluvního partnera vedoucího účetní dokumentaci).

Uvést ve smlouvě, že firma má k dispozici v sídle prostory k jednání a na výzvu oprávněných orgánů předloží kompletní dokumentaci (jste povinni umožnit kontrolu v sídle společnosti)

V této souvislosti je rovněž důležité připomenout, že na registraci na FÚ máme v Polsku 15 dnů od založení společnosti (tedy notářského aktu či jiné formy založení). Pokud tento termín nedodržíme, čekají nás nepříjemné sankce, ta nejpřísnější je neudělení „NIP".

Přeji všem, aby na podobné problémy nenarazili, a připomínám, že často je důležitější „co", než „za kolik"!

Autor: Hlawiczka Tadeáš - TH
Kotakt: DISPEČINK OPOLSKU.INFO
Email: dispecink@cespol.cz
Web: www.opolsku.info resp. www.polsko.biz
Tel: +420-596623066
Fax: +420-596623067
GSM: +420-602769179
Adresa: 28.října 270, 709 00 Ostrava
 Copyright (c) 2000-2002 opolsku.info
 CESPOL GROUP  si vyhrazuje veškerá práva k obsahu těchto stránek.
 Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů opolsku.info  je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany provozovatele.